Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Wieczorne rytuały @ pixabay.com
Wieczorne rytuały niemowlaka zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa, ponieważ dzięki powtarzalności maluch potrafi przewidzieć kolejne czynności. Dziecko nie zna się jeszcze na zegarku nie wie więc, że o 14:00 trzeba zjeść obiad, a o 19:00 jest czas kąpieli, a potem snu. Jednak, gdy codziennie przed obiadem wychodzicie na spacer, a przed wieczorną kąpielą sprzątacie wszystkie zabawki malec może przewidzieć co będzie dalej. To daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala na spokojny, niczym nie zakłócony sen.
Stały rytm dnia niemowlaka wprowadzaj już od 8-10 tygodnia życia dziecka. Wtedy zazwyczaj malec odróżnia już dzień od nocy. Pilnuj stałych pór najważniejszych czynności, czyli karmienia, drzemek w ciągu dnia, spaceru, usypiania dziecka na noc – codziennie mniej więcej o tej samej godzinie. Bądź jednak elastyczna i cierpliwa, nie wykonuj każdej czynności z zegarkiem w ręku, bo początkowo bardzo trudno jest z chaosu wydobyć jakieś określone pory karmienia czy snu. Zacznij więc od wprowadzenia najważniejszych dla poczucia bezpieczeństwa dziecka wieczornych rytuałów przed snem.
CZYTAJ TEŻ :
Wyciszanie dziecka przed snem rozpocznij już 1-2 godziny przed kąpielą. Jeśli więc planujesz ją na godzinę 19:00 to już po 17:00 nie rozbawiaj malca, nie oglądaj telewizji (nawet jeśli maluch nie widzi ekranu), nie włączaj głośnej muzyki, wyłącz grające zabawki. W tym czasie zrezygnuj też z używania odkurzacza, blendera czy miksera, aby głośne, drażniące dźwięki nie zakłócały spokoju maluszka. Zasłoń okno i przyciemnij światło, zbyt intensywne oświetlenie wydziela bowiem zimne, niebieskie światło, które hamuje produkcję melatoniny i nie pozwala dziecku się wyciszyć. Stosuj więc żarówki o ciepłej barwie światła, przydatny również okazuje się ściemniacz światła. Usiądź z dzieckiem i poczytaj mu książeczki lub pooglądajcie je wspólnie. Codzienne czytanie dziecku już nawet od chwili narodzin bardzo pozytywnie wpływa na jego rozwój.
Codzienna, wieczorna kąpiel w przypadku noworodka czy niemowlaka nie jest konieczna ze względów higienicznych, ale właśnie ze względu na wieczorny rytuał wyciszania i usypiania dziecka. Ten obowiązkowy punkt dnia jest zwykle zadaniem taty, który ma okazję poprzebywać z dzieckiem sam na sam. W silnych i stabilnych ramionach taty maluszek czuje się bardzo bezpiecznie, dzięki czemu w czasie kąpieli może się zrelaksować i wyciszyć. Zadbaj o to, żeby woda w wanience była odpowiednio ciepła, czyli miała temperaturę ok. 37 st. C. Do kąpieli użyj płynu lub łagodnego Żelu do mycia ciała i głowy LINOMAG, który możesz stosować już od 1. dnia życia. Żel nawilża i wspomaga regenerację skóry dziecka dzięki substancjom aktywnym, które stanowią połączenie łagodnych środków myjących, oleju lnianego bogatego w NNKT, w tym kwasy omega-3 i omega-6 oraz pantenolu.
Przyda się także szampon przeznaczony dla niemowląt, najlepiej bezzapachowy oraz bez dodatku sztucznych konserwantów, barwników czy detergentów. Dobrze sprawdzi się LINOMAG Szampon do skóry wrażliwej, suchej i alergicznej. Nadaje się do codziennego użycia, gdyż delikatnie pielęgnuje włosy i skórę głowy. Jest tak łagodny, że nie szczypie w oczy, a do tego ułatwia rozczesanie włosów.
Noworodkowi wystarczy 5 minut takiej spokojnej kąpieli, starsze dziecko może się moczyć trochę dłużej, ale nie za długo, czyli ok. 15 minut.
Jeśli dziecko nie lubi się kąpać kąpiel można skrócić, bo krzyki i płacz nie pomogą mu się wyciszyć. Gdy natomiast malec uwielbia się pluskać, bawić gumowymi zabawkami i nie chce wyjść z kąpieli spróbuj zastosować przyjemny płyn do kąpieli.
Delikatny dotyk odpręża i wycisza maluszka. Po kąpieli i osuszeniu ciała maluszka rozsmaruj niewielką ilość oliwki w dłoniach. Pamiętaj, żeby mieć ciepłe dłonie. Połóż malca na brzuszku i masuj najpierw plecki, potem rączki i nóżki oraz stópki i dłonie. Przekręć dziecko na plecki i powtórz te same czynności. Sposobów masowania niemowlęcia jest dużo, wybierz ten, który najbardziej Wam odpowiada. W czasie masażu opowiadaj dziecku co robisz, mów do niego przyciszonym głosem, aby wiedziało, że zbliża się już pora długiego snu nocnego. Uśmiechaj się do niego czule, całuj i przytulaj. Możesz użyć Oliwki LINOMAG, która jest polecana do codziennej pielęgnacji po kąpieli oraz masażu dzieci i niemowląt już od 1. dnia życia. Bogactwo substancji aktywnych, połączenie oleju lnianego bogatego w NNKT oraz naturalnego wyciągu z rumianku, łagodzi podrażnienia, stany zapalne, a także natłuszcza i uelastycznia skórę maluszka. Stosowanie oliwki chroni skórę dziecka przed utratą wody i działaniem czynników zewnętrznych.
Karm dziecko w pokoju, w którym zaświecona jest tylko nocna lampka, jest cicho i spokojnie. Zadbaj wcześniej o to, żeby pokój był posprzątany, aby niepotrzebne zabawki czy ubrania nie były porozrzucane po podłodze lub meblach. Czyste otoczenie również wpływa wyciszająco i uspokajająco. Sama też się odpręż i zrelaksuj, bez względu na to, czy karmisz piersią czy butelką. Malec bardzo dobrze wyczuwa emocje. Jeśli będziesz niespokojna lub będziesz karmić go w pośpiechu, bo jeszcze musisz zrobić tyle innych rzeczy zanim sama się położysz, dziecko wyczuje Twoje zdenerwowanie i również będzie nerwowe, trudniej mu będzie wtedy zasnąć.
Najlepsza pora na sen dla niemowlaka i małego dziecka to godziny pomiędzy 19:00 a 20:00. Później malec może być zbyt zmęczony i tym bardziej nie będzie mógł zasnąć.
Jeśli malec nie zasnął podczas karmienia ponoś go jeszcze po pokoju, przytulaj i śpiewaj lub nuć kołysanki. Jeśli nie znasz żadnej lub nie lubisz śpiewać włącz kołysanki w odtwarzaczu tylko bardzo cicho. Nie włączaj maluszkowi projektorów, bo będą go tylko rozpraszać, ewentualnie do wyciszenia dziecka możesz użyć szumiącego misia lub białego szumu z aplikacji w telefonie. Niemowlę wyciszyć pomoże też spowijanie w otulacz, kocyk lub pieluszkę. Ciasno zawinięte będzie czuło się bezpiecznie jak w brzuchu mamy.
Kolejność poszczególnych rytuałów może być inna niż ta wyżej przedstawiona. Niektóre dzieci wolą kąpać się po kolacji, a inne preferują czytanie książeczek tuż przed snem. Jednak gdy już wybierzecie swój własny schemat to nie zmieniajcie go, żeby nie zaburzać codziennych wieczornych rytuałów i rytmu dnia maluszka.
ZOBACZ TAKŻE:
Metoda Harveya Karpa – sposób na ukojenie płaczu dziecka>>
Po tym poznasz, że dziecko chce spać - Oznaki senności u dziecka>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.